Динамичното развитие на туризма през призмата на изложение Ваканция&СПА Експо 2025

Спа Туризъм

18 000 души посетиха изложението в Интер Експо Център, търсейки перспективи за развитие на бизнеса и откриване на нови дестинации

Нови перспективи за бизнеса, визии за развитие в национален и международен мащаб, технологични новости и разбира се – непознати и изкушаващи дестинации. Всичко това предложи българското туристическо изложение Ваканция&СПА Експо. 41-ото издание затвърди от 9 до 11 март авторитета на международния формат като важно събитие за всеки от туристическия сектор на България и като мост за комуникация и договаряне между компаниите от Азия и Африка и Европейските контрагенти.

Стартирайки за първи път в неделя, 9 март, Ваканция&СПА Експо постави нова страница в историята си. Поставяйки акцент върху бизнеса и новите дестинации, организаторите за първи път създадоха Digital Box зона за дигиталните решения в сектора. Разделените тематично зали – България, Европа, Балканите и околосветските пътешествия превърнаха в максимално ползотворно присъствието на 18 000 посетители и 240 директни изложители, които посетиха и Пролетния авто-ретро салон. В тази атмосфера изложението, организирано от Интер Експо Център с подкрепата на Министерството на туризма, отбеляза 38% международно присъствие.

„Ваканция&СПА Експо дава ясна картина за състоянието на българския туризъм“, каза Мирослав Боршош, министър на туризма на България, който откри Ваканция&СПА Експо. Международното събитие определи като „впечатляващо“ и място за създаване на партньорства, проекти и иновативни идеи, укрепващи държавните позиции на световната туристическа карта. Мирослав Боршош информира, че за български студенти са осигурени 100 стипендии за обучение в UN Tourism Online Academy на Световната организация по туризъм към ООН и водещите световни образователни институции.

„Ваканция&СПА Експо е изложение за развитие на бизнеса и платформа за откриване на нови дестинации“, каза на церемонията управителят на Интер Експо Център, Ивайло Иванов.

18 000 посетители

Ваканция&СПА Експо 2025 посетиха 18 000 души. Над 240 бяха директните изложители от България, Индия, Китай, Танзания, Алжир, Виетнам, Сиера-Леоне, Пакистан, Русия, Египет, Мавриций, Сърбия, Гърция, Франция, Испания, Румъния, Турция, Финландия. Над 60 бяха представените български общини. Залите бяха разделени тематично – България, Европа и околосветските пътешествия. А датите бяха прецизирани спрямо ITB Berlin – туристическата борса в Берлин, водещ световен бранд за глобалния туристически бизнес.

Всичко това превърна Ваканция&СПА Експо в международно събитие с 38% чуждестранно участие, което събра изложители и посетители от национални и регионални бордове по туризъм, общински структури, браншови организации, туроператори и агенции, собственици, мениджъри на хотели и комплекси, бизнеси в голф, винения и кулинарния и младежкия туризъм, спортни клубове и учебни заведения, иноватори в софтуера и дигиталните решения, издателства и медии, крайни клиенти, които откриха нови дестинации.

Дигиталните решения в туризма – на фокус

Digital Box зона в рамките на Ваканция&СПА Експо за първи път разгърна потенциала на дигиталните решения за туризма, в партньорство със SiVending Spot. Маркетингът, брандингът, онлайн рекламата, софтуерът и успешните онлайн платформи, резервациите и продажбите, ивент мениджмънт, автоматизация, банкиране и разплащания, оптимизация, вендинг решения. Всички те буха акцент на участниците, които разгърнаха перспективите и ползите, които носи Вселената на дигиталните решения за туризма. “Digital Box предлага съвременните инструменти за развитие на туристическия бизнес”, споделяха присъстващи.

Над 40 съпътстващи събития

Казаното дотук далеч не е всичко. През всички дни имаше изобилие от съпътстващи формати. Кулинарно шоу завладя съзнанието ни, а кулинарният туризъм бе на фокус на поредица от събития. Научихме повече за „Залата на славата“ на Христо Стоичков и Цари Мали град. Дестинации Джаму и Кашмир бяха основен акцент на събитие за чудесата на Индия…

Туроператорски агенции и туроператори разкриха новите дестинации и програмите си, държавни и общински структури споделиха добри практики, дигитални платформи представиха решения за маркетинг и увеличаване на разервациите. С Dessytravels се впуснахме в Балкански Roadtrip. Открихме възможностите, които предоставя проектът DETOUR на ЕС. Нови перспективи пред бизнеса разкри Tourism open days.

Ретро автомобилите

Десетки ретро автомобили събираха почитателите на ретро автомобилите в Интер Експо Център. Защото успоредно с Ваканция&СПА Експо 2025 се проведе Пролетният авто-ретро салон. Легендарни автомобили предложи събитието, реализирано от Софийски авто-ретро клуб и Интер Експо Център.

Какво предстои пред Ваканция&СПА Експо? Организаторите вече работят по изданието през 2026г. Но по всичко личи, че българското изложение ще се превръща във все по-важен фактор за туризма както на Балканите, така и в цяла Източна Европа.

Вашият коментар